Przeprowadzka | Jak przygotować się do przeprowadzki?
Zastanawiasz się, jak sprawnie przeprowadzić się do nowego domu i nie pogubić połowy rzeczy? Sprawdź naszą listę, w której podpowiadamy, jak efektywnie zaplanować swoją przeprowadzkę i wybrać odpowiednią firmę przeprowadzkową. Ponadto znajdziesz tam praktyczne wskazówki, które pomogą Ci uniknąć stresu i chaosu. Mamy również dla Ciebie prezent: gotowy plan przeprowadzki, który możesz pobrać, wydrukować i odhaczać wykonane czynności. Zaczynamy!
Lubisz wyzwania? Przeprowadzka będzie jedną z nich z pewnością pod kątem logistycznym oraz zadbania o to, aby nie pogubić cennych dla ciebie rzeczy oraz ważnych dokumentów, których każdy z nas trochę ma. Dla wielu osób przeprowadzka będzie również czynnością, wyciągającą ich poza strefę komfortu. Jak zatem zaplanować ją, aby przebiegła płynnie i bez zbędnych niespodzianek? Oto nasz plan:
Spis treści
Toggle1. Pozbądź się wszystkich niepotrzebnych rzeczy.
Wyrzuć, oddaj, sprzedaj lub przekaż do recyklingu wszystko, czego już nie chcesz, nie potrzebujesz, co nie będzie Ci przydatne lub może mieć drugie życie dla kogoś innego. Dzięki temu zminimalizujesz ilość rzeczy do przewiezienia w trakcie przeprowadzki i sprawisz, że nowy dom będzie bardziej uporządkowany. Dodatkowo takie uporządkowanie i pozbycie się zbędnych przedmiotów to doskonały wstęp do Twojego nowego etapu życia.
2. Kup wszystkie niezbędne narzędzia i materiały potrzebne do przeprowadzki.
Zaopatrz się w kartony, worki, folię bąbelkową, taśmy oraz wszelkie inne narzędzia, które będą potrzebne podczas przeprowadzki. Na końcu tego artykułu zamieścimy kilka podpowiedzi oraz szczegółowo omówimy ten temat w kolejnych podpunktach.
3. Stwórz listę rzeczy, które musisz zrobić.
Zrób listę wszystkich czynności, które musisz wykonać przed przeprowadzką, w trakcie oraz po przeprowadzce do nowego domu. Taka wypunktowana lista będzie tworzona przez Ciebie przez kilka dni, więc swobodnie dopisuj tam wszystko, co przyjdzie Ci do głowy. W naszym planie zamieścimy trzy dodatkowe pola na Twoje własne notatki. Pamiętaj, że taki plan będziesz mieć wydrukowany, co sprawi, że o niczym nie zapomnisz.
4. Spakuj rzeczy według pomieszczeń.
Przeznacz kilka kartonów na kuchnię, aby pomieścić garnki i delikatne naczynia. Kilka kartonów przeznacz na salon oraz kilka na sypialnię, gdzie z pewnością trafi mnóstwo ubrań. Takie pakowanie sprawi, że rzeczy nie będą pomieszane. Warto jedynie pamiętać, aby spakowane kartony odpowiednio opisać lub oznaczyć. W tym celu możesz użyć flamastra, kolorowych markerów lub taśmy. To pozwoli szybko znaleźć potrzebne przedmioty.
5. Przygotuj pudełka z ważnymi rzeczami.
Umieść w nich artykuły pierwszej potrzeby, takie jak artykuły higieniczne, ubrania na zmianę i podstawowe narzędzia. Te pudełka pomogą Ci funkcjonować od razu po przeprowadzce. Pamiętaj, aby odpowiednio je oznaczyć, np. kolorową taśmą, co ułatwi ich zidentyfikowanie.
6. Zabezpiecz i spakuj delikatne przedmioty.
Przeznacz oddzielne kartony na spakowanie wszystkich delikatnych przedmiotów, które mogą ulec uszkodzeniu. Zabezpiecz je starannie folią bąbelkową i upewnij się, że kartony będą odpowiednio zabezpieczone w trakcie transportu przez firmę przeprowadzkową.
7. Przygotuj segregator lub teczkę na dokumenty.
Uporządkuj wszystkie dokumenty i umieść je w oddzielnym kartonie. Zabezpiecz lub miej pod ręką również te, które mogą przydać się w trakcie przeprowadzki, np. umowa najmu lokalu.
8. Zrób zdjęcia obecnego układu mebli.
Zrób zdjęcia obecnego układu mebli.
Wykonanie zdjęć obecnego rozmieszczenia mebli pomoże Ci uporządkować wszystko w nowym mieszkaniu lub zainspiruje do wprowadzenia kilku ciekawych zmian, na które pozwoli nowy układ pomieszczeń.
9. Zmierz wszystkie meble.
Zmierz swoje obecne meble i sprawdź, czy będą pasować w nowym układzie pomieszczeń. To bardzo istotne, ponieważ jeśli nowy układ nie pozwoli na zastosowanie wszystkich obecnych szaf i komód, ich transport do nowej lokalizacji będzie zbędny. W takim przypadku lepiej sprzedać niektóre z nich, a pieniądze wydać na nowe meble, które będą lepiej spełniać Twoje oczekiwania. Zaoszczędzi Ci to dużo pracy, ponieważ unikniesz problemów z ich demontażem, transportem, ponownym montażem i próbami umieszczenia ich w pomieszczeniach, gdzie i tak nie będą pasować.
Pamiętaj również o naszej wcześniejszej poradzie – przeprowadzka to okazja do pozbycia się zbędnych rzeczy, więc może się okazać, że w nowej lokalizacji jakaś szafa lub komoda okaże się niepotrzebna.
10. Sprawdź, czy przeniesienie mebli do nowego domu lub mieszkania jest możliwe.
W przypadku domów zazwyczaj nie ma takich problemów, ale jest to bardzo istotne w przypadku mieszkań, gdzie wszystkie paczki musimy przenieść przez wspólne przestrzenie. Zobacz, jak wyglądają drzwi wejściowe do bloku, czy da się je całkowicie otworzyć oraz jakie są ich wymiary. Zwróć uwagę na szerokość klatki schodowej i czy da się nią przenieść Twoją kanapę. Sprawdź również, jak szerokie są zakręty na klatce schodowej oraz czy w budynku jest winda, a jeśli tak, to jakie są jej wymiary. Pozwoli Ci to uniknąć wielu niespodzianek w dniu przeprowadzki.
11. Wybierz firmę przeprowadzkową.
Znajdź firmę specjalizującą się w przeprowadzkach, która pomoże Ci w załadunku i rozładunku wszystkich rzeczy. Profesjonalna pomoc takiej firmy może znacząco przyspieszyć i ułatwić cały proces przeprowadzki. Jak ją znaleźć? Wystarczy, że wpiszesz w wyszukiwarce Google frazę „Przeprowadzki” i dodasz nazwę miasta, np. „Katowice”. W wynikach otrzymasz lokalne wyniki wyszukiwania i przykłady kilku firm. Zwróć uwagę na opinie o danej firmie, zakres świadczonych usług oraz cennik, a następnie zadzwoń i ustal termin przeprowadzki. Możesz również skorzystać z kilku naszych rekomendacji, które znajdziesz tutaj.
12. Zaktualizuj adres posiadanych usług.
Sporządź spis wszystkich usług, które będą wymagały aktualizacji nowego adresu. Do takich usług zaliczają się umowy bankowe, umowy abonamentowe na telefon komórkowy, a także usługi, w których nowy adres będzie szczególnie istotny, np. internet, telewizja kablowa, prąd i inne niezbędne media do Twojego funkcjonowania oraz pracy w nowej lokalizacji. Aby ułatwić Ci organizację, przygotowaliśmy odpowiednią rubrykę w planie przeprowadzki do pobrania. Polecamy również skontaktować się z niektórymi firmami na tydzień przed Twoją przeprowadzką. Niektóre usługi, takie jak przeniesienie internetu lub telewizji kablowej, będą wymagały zamówienia wizyty technika, więc warto zaplanować datę przeniesienia tych usług z pewnym wyprzedzeniem.
13. Zweryfikuj swoje stare rachunki przesyłane pocztą.
W ramach aktualizacji adresu usług, sporządź listę rachunków, które otrzymujesz drogą pocztową, i upewnij się, że będziesz mieć dostęp do dawnej skrzynki pocztowej jeszcze przez jakiś czas, aby móc odebrać ewentualną korespondencję.
14. Zweryfikuj swoje nowe rachunki.
Jeśli Twoje nowe mieszkanie jest z rynku wtórnego, sprawdź i dopytaj właściciela, czy wcześniejsze rachunki zostały uregulowane przez poprzedniego najemcę. Pomoże to uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek związanych z zaległymi płatnościami.
15. Sprawdź stan techniczny nowego mieszkania.
Skorzystaj z pomocy odpowiedniego specjalisty, który sprawdzi układ elektryczny i wodno-kanalizacyjny, lub zrób to samodzielnie, jeśli masz odpowiednie umiejętności. Określenie stanu technicznego jest bardzo ważne, zwłaszcza w przypadku wynajmowania mieszkania, ponieważ pomoże Ci ustalić ewentualne niedoskonałości i uszkodzenia, z którymi decydujesz się wynająć dane mieszkanie. Dzięki temu unikniesz sytuacji, w której takie uszkodzenia w przyszłości zostaną potrącone z Twojej kaucji. Oczywiście, koniecznie uzgodnij te uszkodzenia z obecnym właścicielem.
16. Zrób listę potrzebnych specjalistów.
W planie przeprowadzki wypisz wszystkich specjalistów, których pomocy możesz potrzebować, wraz z ich numerami telefonów. Na takiej liście warto zamieścić: elektryka, hydraulika, ślusarza, firmę sprzątającą, złotą rączkę i innych. Taka lista może okazać się bardzo pomocna, gdy będziesz potrzebować szybkiej pomocy technicznej, a Twój laptop będzie znajdował się w jednym z kartonów.
17. Przygotuj niezbędne narzędzia pomiarowe.
Spakuj do oddzielnej saszetki: miarkę, dalmierz, notes, ołówek, długopis, śrubokręt, taśmę oraz nożyczki. Warto mieć te materiały pod ręką, aby uniknąć szukania ich we wszystkich pudłach.
18. Zadbaj o niezbędne narzędzia remontowe.
Zgromadź wszystkie narzędzia potrzebne do wykonania lekkich prac remontowych: młotek, gwoździe, komplet śrubokrętów, wiertarkę, przedłużacz i dodatkowe oświetlenie. Te narzędzia pomogą Ci szybko naprawić coś, złożyć szafę lub przymocować meble w nowym miejscu.
19. Wykonaj kopie kluczy.
Upewnij się, że masz dwa komplety kluczy zarówno do starego, jak i nowego mieszkania. To pomoże uniknąć poważnych problemów w przypadku zgubienia kluczy podczas przeprowadzki. Zapasowe klucze mogą uratować sytuację i sprawić, że nie będziesz musiał(a) wzywać ślusarza.
20. Poproś bliskich o pomoc.
Niezależnie od tego, czy wykonujesz transport rzeczy samodzielnie, czy z pomocą firmy przeprowadzkowej, warto zadbać o wsparcie bliskich osób lub przyjaciół. Pomogą oni w przeprowadzce, rozpakowaniu oraz rozmieszczeniu wszystkich mebli w nowej lokalizacji. Dzięki ich pomocy przeprowadzka będzie mniej stresująca i przebiegnie znacznie sprawniej.
Jakie rzeczy przydadzą się w trakcie przeprowadzki?
Poniżej zamieszczamy listę artykułów, które będą przydatne podczas przeprowadzki. Zapoznaj się z nimi i zaopatrz w te, które uznasz za niezbędne.
Pakowanie
- Kartony o różnych rozmiarach.
- Duże i małe worki na śmieci.
- Folia bąbelkowa.
- Taśma pakowa.
- Taśma kolorowa lub kolorowe markery.
- Nóż do tapet.
- Nożyczki.
- Rękawice ochronne
- Folia stretch.
Narzędzia
- Komplet śrubokrętów.
- Młotek.
- Miarka.
- Dalmierz laserowy.
- Wiertarka.
- Wkrętarka.
- Przedłużacz.
- Latarka
Inne
- Środki czystości.
- Segregator na dokumenty.
- Listy – plan przeprowadzki.
- Kopia kluczy
- Rękawice ochronne
- Apteczka: bandaż plaster, woda utleniona.
Podsumowanie
Świetnie, że dotarłeś/dotarłaś do tego momentu. Jak widzisz, przeprowadzka może być sporym wyzwaniem, ale dobrze zaplanowana nie musi być stresująca i uciążliwa. Każda taka zmiana to również nowy etap w Twoim życiu, dlatego warto zadbać o to, aby przebiegła bez stresu, z pomocą przyjaciół i odpowiednich specjalistów.
Mamy dla Ciebie plan przeprowadzki
Oferujemy plan przeprowadzki, który możesz dostosować do swoich potrzeb i wydrukować. Będzie to dla Ciebie instrukcja, która towarzyszyć Ci będzie przez kilka dni, dzięki czemu o niczym nie zapomnisz. Możesz go pobrać, zapisując się do naszego newslettera. Po podaniu adresu email, plan przeprowadzki zostanie wysłany na Twoją skrzynkę pocztową lub otrzymasz link do jego pobrania w formacie PDF.
Poniżej znajdziesz linki do naszych usług, które mogą być pomocne podczas przeprowadzki lub remontu Twojego mieszkania.
Dziękujemy za uwagę i zapraszamy do przeczytania kolejnego artykułu oraz do naszego podcastu, gdzie możesz wygodnie odsłuchać niniejszy artykuł oraz inne materiały na platformach takich jak YouTube czy Spotify.
Skorzystaj z porady naszego specjalisty
Umów się na rozmowę lub wideokonferencję z naszym specjalistą, który doradzi Ci w kwestii wyboru rodzaju farby, koloru oraz przygotowania się do remontu. W razie potrzeby realizacji bardziej złożonych prac, nasz specjalista skieruje Cię do architekta wnętrz.
Strefa rabatów
Jeszcze nie kupiłeś farby ani niezbędnego asortymentu? Mamy dla Ciebie kilka rabatów do czołowych i sprawdzonych producentów, które pomogą Ci obniżyć koszty remontu.
Wsparcie malarza
Nie masz czasu na malowanie i chcesz zlecić tę pracę specjaliście? Odwiedź naszą podstronę „Remonty”. Zapewnimy Ci fachowca, który wykona wszystkie czynności za Ciebie, gwarantując profesjonalne i satysfakcjonujące efekty.
Inne nasze artykuły, z których dowiesz się, jak przygotować się do przeprowadzki oraz remontu mieszkania.
Tapeta Papierowa | Jakie są zalety i wady tapety papierowej?
Papierowa tapeta to korzystna cenowo opcja dekoracyjna, pozwalająca na dynamiczne i stosunkowo łatwe odświeżenie wnętrz. Dzięki szerokiemu wyborowi wzorów – od klasycznych po nowoczesne – doskonale nadaje się do szybkiego dopasowania wyglądu pomieszczeń do aktualnych trendów lub indywidualnych upodobań.